השדה עוד לא צומח: סכסוך משפטי ברשת "החקלאי"

השדה עוד לא צומח: סכסוך משפטי ברשת "החקלאי"

סכסוכים משפטיים ונטישת זכיינים ברשת "החקלאי" של מגיש הטלוויזיה וזוכה "האח הגדול", אלירז שדה. כך נודע ל"ידיעות אחרונות". לפני כשנה הקים שדה רשת פירות וירקות במודל של זכיינות תחת החזון החברתי, כפי שהצהיר אז: "ישירות מהחקלאי ללא פערי התיווך השערורייתיים. הצרכן לא פראייר". הרשת הוקמה בשותפות עם הפרסומאי אלון יעקבי ואשתו שירי, והכוונה הייתה לפתוח עשרות סניפים במודל זכיינות – בעיצוב ייחודי של המעצב מושיק גלאמין – ולמכור ירקות ופירות מוזלים לצרכן.

בפועל פתחה הרשת בשנה החולפת חמישה סניפים, אך כיום פועלים שני סניפים בלבד תחת מותג "החקלאי" בתל־אביב וברחובות. זכייני אשקלון ואשדוד סגרו או מכרו את הסניפים, ואילו הזכיין ברמת־גן התנתק מהרשת ופועל תחת מותג משלו – "האיכר".

בעקבות ההתנתקות תובעים אלירז ושותפיו את הזכיינים "הסוררים" ודורשים פיצוי של 150 אלף שקל מכל אחד ודרישה כי יחדלו לפעול בתחום. בנוסף, הם ביקשו צווי מניעה להמשך הפעלת הסניפים במתכונת החדשה, בטענה שהפרו את הסכם הזכיינות וניצלו לרעה את הידע שצברו מהרשת. הזכיינים הנתבעים טוענים בתגובה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל־אביב לשופט גדעון גינת – באמצעות בא כוחם עו"ד אורן הראל – כי הרשת לא הצליחה לעמוד בחזון לצמצם את פערי התיווך ולרכוש ישירות מהחקלאי. "המבקשת הוקמה להוציא לפועל רעיון ייחודי, שלא צלח, ובפועל נרכשה סחורה גם מידי חברות סיטונאיות לירקות ופירות, במחיר דומה לשוק. למה הדבר משול? לרשת גלידריות שמציגה לזכיינים גלידה ייחודית אך בפועל רוכשת אותה משטראוס, שמוכרת אותה בזול יותר לכל דיכפין", נכתב בתגובה. 

עוד עולה מהתגובה כי דמי הזיכיון ששילמו הזכיינים היו 89 אלף שקל בתוספת 5% מהמחזור ו־6,000 שקל דמי ניהול. בתגובה אמר שדה ל"ידיעות אחרונות": "מדובר בניסיון ללחוץ עלינו לוותר על התביעה נגדם ועל כל ההשקעה שביצענו בהם. אנחנו נלחמים באויבים גדולים מאיתנו שרוצים להזיק לנו, והזכיינים הסוררים בחרו לחבור אליהם כי כולם בשוק מבינים שאנחנו גדלים ומצליחים ומפחדים. עמדנו בתנאי החוזה, סיפקנו ירקות במחיר תחרותי, והסניפים – למעט אשקלון שנסגר – היו רווחיים, בעיקר הסניף ברמת־גן. נפגעתי מהם אישית, נתנו להם הכל, הלכתי לקראת מי שהיה בקשיים ועזרתי לו וקיבלתי סכין בגב. הם הפרו חוזה בצורה בוטה כדי להרוויח יותר". בית המשפט קבע דיון בתביעה לסוף החודש

מתעניין/ת בפגישת יעוץ? לחץ/י כאן