גולן חזני, כלכליסט

המשא ומתן שניהל בנק לאומי לרכישת עד 20% מהחברה־הבת של פוקס, ריטיילורס, הגיע לסיומו. ל"כלכליסט" נודע כי שני הגופים יחתמו השבוע על הסכם. ריטיילורס מפעילה רשת חנויות לשיווק ומכירה של נעליים, בגדים ואביזרי ספורט תחת הסכמי זיכיון של ענקית ציוד הספורט נייקי בישראל ובקנדה, וכן של רשת פוט לוקר בישראל.

לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, תרכוש מיידית 10% ממניות ריטיילורס לפי שווי של 600 מיליון שקל, בהשקעה של 60 מיליון שקל שייכנסו לתוך החברה. לאומי פרטנרס תקבל אופציה לרכישת 10% נוספים לפי שווי של 1.05-0.75 מיליארד שקל, ואם תבחר לעשות זאת, תגדל השקעתה ל־150 מיליון שקל ותהפוך לאחת הגדולות שלה.

מאז חשיפת המגעים המתקדמים ב"כלכליסט" באמצע דצמבר, הספיקה פוקס להגיע עם נייקי העולמית להסכמות על היקף ואופן פתיחת חנויות נייקי באירופה. הסכמות אלה איפשרו את החתימה על ההסכם מול לאומי. ההון שישקיע לאומי ישמש לפתיחת החנויות באירופה.

בראש לאומי פרטנרס ניצבים היו"ר רונן אגסי והמנכ"ל אבי אורטל. את המשא ומתן מטעמה הובילו אורטל ומנהל ההשקעות הראשי יובל זעירא.

האתר יישאר בידי נייקי

לפי הדו"חות האחרונים של פוקס, ריטיילורס מפעילה בארץ 22 חנויות ואלה מעסיקות 376 עובדים. בנוסף מפעילה הרשת 52 חנויות של פוט לוקר בישראל.

פוקס תקים חנויות נייקי במדינות סקנדינביה – שבדיה, נורבגיה, פינלנד ודנמרק, בגרמניה, בבלגיה ובהולנד, בפולין, בהונגריה, בקרואטיה, בסלובקיה ובסלובניה. פוקס תחזיק בחנויות נייקי בהולנד באמצעות רכישת חנויות קיימות מזכיינים במדינה, ובמקביל תקים חנויות חדשות למותג. בשלב ראשון תרכוש פוקס חנות מזכיין קיים בהמבורג שבגרמניה כבר במרץ 2020. על פי ההסכם, החנויות ייפתחו למשך חמש שנים עם הארכה אוטומטית לחמש שנים נוספות, או בהתאם לסיום החוזה של כל חנות. הרכישות באינטרנט במדינות אלה יישארו בידי נייקי העולמית.

פוט לוקר תהיה שותפה ב־49% לחנויות שיפתחו במרכז אירופה, בלגיה והולנד, אבל פוקס תהיה אחראית לניהול. זוהי כניסה ראשונה של פוט לוקר לפעילות במתכונת כזו של שותפות.

הביאו בחשבון את הסיכון

פוקס, שבשליטת הראל ויזל, החלה לפעול באמצעות ריטיילורס בקנדה לפני שנתיים וחצי, כשחתמה עם נייקי קנדה על הסכם להקמת רשת חנויות נייקי למשך שבע שנים. לריטיילורס יש מטה בטורונטו, ובפעילות הכוללת שמונה חנויות מועסקים 220 עובדים.

ריטיילורס בצמיחה מואצת בשנים האחרונות. החברה סיימה את שנת 2018 עם הכנסות של 403 מיליון שקל לעומת הכנסות של 178 מיליון שקל ב־2017, ועם רווח לפני מס של 30.3 מיליון שקל — צמיחה של 30% לעומת 2017. ב־2019 היא צפויה להציג תוצאות משופרות.

חשיפת המו"מ בכלכליסט הביאה לזינוק של 7% במניית פוקס בבורסה ב־15 בדצמבר, שכן היא העניקה שווי לא צפוי לריטיילורס.

בעצם ההשקעה נכנס בנק לאומי, המנוהל בידי חנן פרידמן, לתחום הקמעונאות, שמאבד נתחי שוק לטובת הרכישות באינטרנט. בלאומי הביאו בחשבון סיכון זה והחליטו כי קבלת הזכיונות לחנויות רבות באירופה תאפשר להגדיל את המכירות והרווחים של ריטיילורס.

 

מעוניינים בזיכיון לאחת הרשתות המובילות בישראל?התקשרו עכשיו 1700-720-720 או לחצו כאן.