מריח כמו צמצום: ארומה סגרה רבע מהסניפים בארה"ב

מריח כמו צמצום: ארומה סגרה רבע מהסניפים בארה"ב

רומה ישראל סגרה שלושה מהסניפים שהיא מפעילה בארה"ב וצפויה לסגור לפחות סניף אחד נוסף במדינה במהלך השנה הקרובה

 

עם הסניפים שנסגרו נמנה הסניף הראשון שפתחה הרשת מחוץ לגבולות ישראל לפני כעשור, בשכונת הסוהו בניו יורק. סניף זה, שהיה ממוקם בפינת הרחובות יוסטון וגרין, נסגר לאחר שבעלי הנכס ביקשו להכפיל את דמי השכירות בגובה 30 אלף דולר בחודש עם תום תקופת החוזה.

סניף ארומה בסוהו שנפתח ב־2006 סימן את תחילת התרחבותה של רשת ארומה אל מחוץ לגבולות ישראל ונפתח כשהרשת המקומית כבר מנתה 70 סניפים והתקרבה למיצוי יכולת ההתרחבות. מקורבים לחברה אמרו כי הסניף פעל היטב והניב מחזורי מכירות גבוהים אך שכר הדירה החדש היה הופך אותו ללא רווחי. בעקבות זאת בחרה החברה שלא לממש את האופציה להארכת חוזה ההתקשרות.

מאז 2010 פתחה ארומה ישראל כ־12 סניפים נוספים בארה"ב וכן מספר סניפים באוקראינה ובקפריסין. בנוסף פתחה הרשת מספר סניפים בודדים בקזחסטן תחת השם מרונו רוסו. מהלכים אלו לוו בהצהרות הרשת כי בכוונתה לצאת לחו"ל באופן מסיבי ולהקים רשת בכל מדינה שאליה תיכנס, אך מאז פעלה הרשת לצמצום מספר נקודות המכירה שלה מעבר לים.

עד כה פתחה ארומה ישראל 64 סניפים בחו"ל וכיום היא מפעילה כ־50 מתוכם. הפעילות העיקרית והמצליחה ביותר של הרשת מחוץ לישראל היא בקנדה, שם פועלים תחת מותג רשת בתי הקפה 38 סניפים. אלא שארומה ישראל היא שותפה זוטרה בפעילות זו ופועלת עם זכיין מדינה שמשמש כבעל המניות העיקרי בפעילות ארומה במדינת הענק.

הפעילות בארה"ב, שנועדה להיות הפעילות העיקרית של רשת הקפה בחו"ל ולכלול פריסה רחבה של סניפים, לא הצליחה לגדול באופן משמעותי. כיום מונה פעילות זו שמונה סניפים בלבד בניו יורק, מיאמי, ניו ג'רזי ומרילנד. בישראל מפעילה הרשת כ־140 סניפים.

מארומה ישראל נמסר בתגובה: "בעשור האחרון פתחה ארומה ישראל 64 בתי קפה בעולם, מתוכם נסגרו 11 סניפים. ב־2017 צפויים להפתח עוד 9 בתי קפה בעולם וסניף אחד יסגר"

מתעניין/ת בפגישת יעוץ? לחץ/י כאן