ענף האופנה בצרות, חוטף מכל הכיוונים

ענף האופנה בצרות, חוטף מכל הכיוונים

"ענף האופנה בצרה גדולה. התחרות הגדולה ועודף ההיצע מביאים לשחיקה בהכנסות וברווח הגולמי. נוסף על כך, שכר הדירה עולה, הוצאות התפעול עולות, שכר העובדים עלה – בקיצור, אנחנו חוטפים מכל הכיוונים", כך מתאר בכיר באחת מחברות האופנה הגדולות את המצב בענף.


אוגוסט היה חודש קשה בשוק הביגוד וההנעלה, ויש אף מי שמכנים אותו קטסטרופה. על פי נתוני ריס, המציגים פדיונות של 2,800 חנויות, באוגוסט נרשמה ירידה של 4.3% במכירות, לעומת אוגוסט אשתקד, ובחנויות הפאוור סנטרים ובמרכזי הקניות הפתוחים הגיעה הירידה ל־7.1%. אחת הסיבות לכך היא עומסי החום שהדירו את רגלי הצרכנים מהמרכזים הפתוחים. המצב העגום בענף האופנה מתחדד כשמביאים בחשבון את העובדה שכבר נתוני אוגוסט אשתקד היו חלשים בשל ההשפעה של מבצע צוק איתן. החולשה בענף זולגת גם לספטמבר, ובכירים בענף נשמעים פסימיים: "אנחנו נמצאים שלושה ימים לפני ראש השנה ואין אווירת חג. אין אנשים בקניונים. אי אפשר להפריד את זה מהמצב של שוק המזון, שגם בו נרשמה ירידה בצריכה. לאנשים יש פחות הכנסה פנויה, ויש מצוקה בכל ענפי הצריכה". מלבד היעדרה של אווירת חג, פדיונות ספטמבר צפויים להיות מושפעים לרעה מאובדן שבעה ימי עבודה בגלל החגים.


"המשק עדיין לא התאושש מאז המחאה החברתית וצוק איתן", אומר מנכ"ל  אחד ממשרדי הפרסום הגדולים. "הרצף הזה לא תיקן את עצמו למה שהיה לפני כן. בספטמבר בדרך כלל יש התעוררות בענף הפרסום בגלל החג, אבל השנה באוגוסט וספטמבר יש תחושה שהמדינה קצת מנומנמת. לאנשים יש פחות הכנסה פנויה, והריטיילרים בבעיה". מבצעי הוזלות לצרכן, הוצאות תפעול, שכירות והוצאות פרסום פגעו בתוצאותיהם הכספיות של חברות האופנה, ודו"חות פוקס, קסטרו, גולף ודלתא למחצית הראשונה של 2015 מלמדים על שחיקה מתמשכת ברווחיות. פוקס וקסטרו אמנם הציגו עלייה בהכנסות במחצית הראשונה של 2015, אלא שהיא נבעה מהתרחבות שטחי המסחר, ולצד זאת נשחקה הרווחיות התפעולית והרווח הנקי של שתי ענקיות האופנה. קסטרו סיימה את המחצית הראשונה בירידה של 31.5% ברווח הנקי, ופוקס רשמה ירידה של 47%.