אורנה יפת וליטל דוברוביצקי, כלכליסט

לאחר שלושים שנות פעילות, מעצבת התכשיטים מיכל נגרין סוגרת את רשת החנויות בעקבות קשיים כלכליים וחוסר אפשרות להבריא את החברה. בארץ לרשת 13 סניפים, 6 מופעלים באמצעות זכיינים ו-7 בבעלות, בעולם קיימים 22 סניפים, המופעלים באמצעות זכיינים.

הבוקר בישרה נגרין ל-120 עובדי החברה על הפסקת פעילות הרשת, שתמשיך את פעילות החנויות עד לתום המלאים הקיימים. העובדים יגישו בקשת פירק נגד הרשת מכיוון שהם לא צפויים לקבל שכר בחודש הקרוב. הבקשה נועדה על מנת לאפשר להם לקבל את כספם מביטוח לאומי.

את עובדי רשת מיכל נגרין מייצגת עו"ד ליזה חדש.

כך אמרה: "בצער רב ובכאב גדול אנחנו נאלצים לומר לכם שהדרך שלנו הסתיימה, ואנחנו נאלצים לסגור את מפעל חיינו שהשקענו בו את הלב הנשמה וכל כספנו.

"כולכם אני מניחה הבנתם שקורה משהו, נאלצנו להצטמצם לבניין אחד, פיטרנו עובדים, חשבנו שנוכל לעשות שינויים בעסק ולהוביל אותו למקום טוב יותר, לקחנו יועצים חיצוניים שנכנסו לעובי הקורה, התחלנו תהליך שנראה מבטיח ונכון אך לצערנו בשבוע האחרון הבנו שהבור הכספי עוד עמוק בהרבה ממה שחשבנו, ואין לנו את הכסף והיכולת להמשיך להפעיל את כל המערךכך אמרה: "בצער רב ובכאב גדול אנחנו נאלצים לומר לכם שהדרך שלנו הסתיימה, ואנחנו נאלצים לסגור את מפעל חיינו שהשקענו בו את הלב הנשמה וכל כספנו.

"כולכם אני מניחה הבנתם שקורה משהו, נאלצנו להצטמצם לבניין אחד, פיטרנו עובדים, חשבנו שנוכל לעשות שינויים בעסק ולהוביל אותו למקום טוב יותר, לקחנו יועצים חיצוניים שנכנסו לעובי הקורה, התחלנו תהליך שנראה מבטיח ונכון אך לצערנו בשבוע האחרון הבנו שהבור הכספי עוד עמוק בהרבה ממה שחשבנו, ואין לנו את הכסף והיכולת להמשיך להפעיל את כל המערך הזה.

"כל הכסף הפרטי שצברנו לאורך השנים, עשרות מיליוני שקלים, הושקעו בעסק שלנו כדי להמשיך לגלגל אותו, מתוך אמונה ותקווה במפעל החיים שלנו ובהמשך העשייה שלנו כאן בארץ, ולשמש מקור פרנסה לכולנו. עכשיו הגענו לשקל האחרון, ואנחנו מבינים שאין לנו ברירה, ואין מוצא אלא בסיום דרכה של החברה.

"זה יום עצוב ונורא בשבילנו. כמו שעצוב לי על עצמי, עצוב לי עליכם על שאתם מאבדים את מקום עבודתכם. עשינו כל מה שיכולנו על מנת לסייע לכם ולאתר את האדם שמתמחה בליווי עובדים במשברים מסוג זה, אשר יסייע לכם בדרך הטובה ביותר להגן על זכויותיכם ויעזור לכם לקבל את כל מה שמגיע לכם, כולל את שכרכם ויתר הזכויות עבור העבודה אצלנו, וכן למי שלא ימצא עבודה חדשה לתשלום דמי אבטלה שמגיעים לכם על פי החוק.

"לצערי, לנו אף אחד לא דואג במצב הקשה שנקלעו אליו, ולנו לא נותר אלא לסיים בדרך הזו כי פשוט אין לנו ברירה. אני מבקשת סליחה מכולכם שניסיתי ללכת עם החלום שלי ונכשלתי.

"תודה לכם על שנים יפות ומדהימות שחווינו כאן ביחד וסליחה על השנים האחרונות שהיו קשות ונוהלו בסגנון שהוביל אותנו לרגע הקשה הזה. אוהבת אותכם מאד ומאחלת לכם בכל ליבי שתצליחו בהמשך חייכם. צר לי שכך אנחנו מקבלים את תחילת השנה החדשה, הלב שלי בוכה והנשמה לא מוצאת מנוחה".

עד לפני מספר שנים המותג מיכל נגרין נחשב לאחד ממותגי התכשיטים הנחשקים ביותר בארץ וגם היום יש לו מוניטין ועוצמה בישראל ובחו"ל.

מיכל נגרין הקימה את רשת התכשיטים שלה לפני כשלושים שנה והפעילה עשרות חנויות בארץ ובעולם – בין היתר ברוסיה, קרואטיה, רומניה, הולנד, הונגריה, צרפת, יפן, מקסיקו, ארה"ב, אוסטרליה, סין ועוד.

בינואר האחרון התראיינה הבת של מיכל נגרין, יסמין שעובדת ברשת כמעצבת ואמרה: "כשמיכל נגרין פרצה, בשעות ה־90, היה ואקום בעולם התכשיטים המעוצבים, ונשים שחיפשו תכשיט שאינו זהב או יהלומים, לא מצאו את מבוקשן. אז התכשיטים שלנו נחשבו לשיא הטרנד במשך שנים רבות.

"היום, גם אנחנו שומעים שמיכל נגרין נתפס בארץ כמותג למבוגרות, כי הגרופיות שלנו משנות ה־90 התבגרו, ולמרות שהן נשארו לקוחות נאמנות, הבנות שלהן מתייחסות למותג כאל 'התכשיטים של אמא'", הסבירה נגרין ג'וניור והדגישה ש"בחו"ל אנחנו נתפסים אחרת".

נגרין מפעילה שתי חנויות בנתב"ג שבשלב זה ממשיכות לעבוד והחברה משלמת את התשלומים הנדרשים על פי החוזה. ככל והחברה לא תעמוד בתשלומים ולא תוכל להחזיק בהן, תצא רשות שדות התעופה למכרז חדש.

בהתאחדות התעשיינים הגיבו על סגירת המפעל של נגרין בבת ים ואמרו כי מיכל נגרים אינה החברה האחרונה שתיסגר בקרוב: "זו יום עצוב לתעשיה בישראל. עלויות הייצור הגבוהות שלא מאפשרות להתחרות בשוק הבינלאומי , התערבות הממשלה שרק הולכת ומכבידה והמחסור בעובדים מיומנים, מביאים לכך שמיכל נגרין היא לא החברה האחרונה שתיסגר בקרוב. הנהלת התאחדות התעשיינים עומדת בקשר רציף עם המפעל על מנת לבדוק את דרכי הסיוע האפשריות".

 

מעוניינים בזיכיון לאחת הרשתות המובילות בישראל? התקשרו עכשיו 1700-720-720 או לחצו כאן.